Ranking nawilżaczy powietrza 2024. Top 10 najlepszych modeli
Spis treści:
Zbyt suche powietrze nie służy komfortowemu oddychaniu, a do tego może być przyczyną różnych dolegliwości i gorszego samopoczucia. Właśnie z tego względu tak wiele osób sięga po nawilżacze powietrza, które świetnie regulują poziom wilgotności w otoczeniu i sprawiają, że oddycha się lepiej – nawet podczas upałów, sezonu grzewczego lub w okresie alergii sezonowych. Jaki najlepiej wybrać nawilżacz powietrza? Ranking top 10 najpopularniejszych urządzeń ułatwi Ci podjęcie decyzji.
Nawilżacz powietrza – ranking top 10 popularnych modeli
Przed rozpoczęciem naszego zestawienia, warto podkreślić co daje nawilżacz powietrza, oraz dlaczego warto zadbać odpowiednią wilgotność w otoczeniu. Otóż uzyskanie optymalnej wilgotności powietrza w domu lub biurze bywa wyzwaniem. Wiele czynników powoduje, że w pomieszczeniach, w których przebywasz, powietrze ma suchy walor: ogrzewanie, zanieczyszczenia, warunki klimatyczne, a nawet ukształtowanie terenu. To potrafi skutecznie odebrać Ci komfort funkcjonowania i zamiast pomagać, powoli niszczy Twój układ oddechowy. Aby ten problem mógł Cię nie dotyczyć, warto używać nawilżacza powietrza.
Co dokładnie daje nawilżacz powietrza? Można wymienić naprawdę wiele pozytywnych działań tego urządzenia. Korzyści to chociażby:
- lepsze samopoczucie i mniejsze uczucie przemęczenia, bólu głowy itp.
- ułatwione oddychanie (szczególnie pomocne dla cierpiących na astmę lub alergie);
- zapobieganie grypie, infekcji górnych dróg oddechowych i występowania suchego kaszlu,
- poprawa jakości snu i zminimalizowanie chrapania,
- brak problemów z suchą skórą i włosami, popękanymi ustami oraz podrażnionymi oczami,
- korzystny wpływ na rośliny domowe.
Powyższe punkty tylko potwierdzają, jak ważnym elementem domu lub biura może być nawilżacz powietrza. Ranking jeszcze bardziej powinien przekonać Cię do inwestycji w to urządzenie. W zestawieniu przygotowaliśmy 10 najpopularniejszych modeli, które cieszą się pozytywnymi opiniami, bardzo dobrymi parametrami technicznymi i różnymi dodatkowymi funkcjami.
Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 2
Nawilżacz powietrza Xiaomi to pierwsza propozycja z rankingu – jest to prawdziwy bestseller, a to dzięki swojej zaawansowanej technologii. Dokładniej jest to nawilżacz ewaporacyjny o wydajności 260 ml/h i 4 stopniami nawilżania. Do tego dochodzą funkcje takie jak higrostat, timer i możliwość sterowania smartfonem. Użytkownicy zdecydowanie chwalą sobie jego ciche działanie i prostą obsługę.
Nawilżacz powietrza Xiaomi SmartMi Evaporative Humidifier 2
Xiaomi Smart Humidifier 2
Kolejne miejsce również zajmuje nawilżacz powietrza Xiaomi. Tym razem jednak przedstawiamy model o jeszcze większej wydajności (350 ml/h) a także jest to nawilżacz z funkcją jonizacji powietrza. W odróżnieniu od poprzedniego nawilżacza powietrza z rankingu, to urządzenie Xiaomi jest ultradźwiękowe, a nie ewaporacyjne. Z dodatkowych funkcji uwzględniono sterowanie z poziomu aplikacji, dyfuzor zapachów do aromaterapii i oczyszczanie promieniami UV-C.
Nawilżacz powietrza Xiaomi Smart Humidifier 2
Levoit LV600S
Następna propozycja w rankingu nawilżaczy powietrza pochodzi od mniej znanej marki, ponieważ jest to firma, która specjalizuje się jedynie w sprzętach, których zadaniem jest poprawa stanu powietrza w otoczeniu. W związku z tym możemy spodziewać się bardzo dobrych parametrów, co udowadnia model LV600S. To urządzenie nie tylko prezentuje się bardzo nowocześnie, ale zapewnia też innowacyjne rozwiązania. 6-litrowy zbiornik umożliwia nawet do 50 godzin nieustannej pracy, a sama maszyna ma opcję szybkiego nawilżania poprzez ciepłą mgiełkę, funkcję aromaterapii, a do tego może być sterowana poprzez komendy głosowe.
Nawilżacz powietrza Levoit LV600S
Philips HU4813/10
Nawilżacze powietrza Philips cieszą się równie dużą popularnością, co urządzenia Xiaomi. Zdecydowanie wart uwagi będzie m.in. model HU4813/10, który wyposażony jest w technologię NanoCloud. Do tego urządzenie ma inteligentny czujnik monitorujący wilgotność powietrza i automatycznie utrzymujący jego stałe nawilżenie. Jego wydajność to 300 ml/h, a obszar działania obejmuje 44m2.
Nawilżacz powietrza Philips HU4813/10
Philips HU4803/01
Kolejny nawilżacz powietrza przypomina bardzo popularny swego czasu model Philips HU4801/01 – jednakże w tym przypadku mamy do czynienia z nieco większą wydajnością, a także z funkcjami takimi jak jonizacja, higrostat i timer. Jak też przystało na urządzenia Philips, nie zabrakło tu technologii NanoCloud i inteligentnego czujnika, który automatycznie utrzymuje stały poziom nawilżenia.
Nawilżacz powietrza Philips HU4803/01
Stadler Form Oskar Little
Stadler Form to kolejny popularny producent nawilżaczy powietrza. Ranking uwzględnia model Stadler Form Oskar Little, który choć jest niewielki, to cechuje się olbrzymią siłą. Spokojnie poradzi sobie z nawilżaniem powietrza w większych pomieszczeniach. Jego inne atuty to cicha praca, możliwość dodawania olejków eterycznych, a także automatyczne wyłączanie po wykorzystaniu całej wody ze zbiornika. Stadler Form Oskar Little występuje w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i białym.
Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar Little
Philips HU2718/10
Nawilżacze powietrza Philips niewątpliwie dominują w rankingu top 10, a to nie bez powodu – producent ten ma w końcu wiele ciekawych modeli w swojej ofercie. Kolejnym przykładem, który warto wziąć pod uwagę, jest Philips HU2718/10. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, urządzenie doskonale jest w stanie zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza – bez jonów, ozonu i szkodliwych środków chemicznych. Timer możesz ustawić na 1, 4 lub 9 godzin pracy.
Nawilżacz powietrza Philips HU2718/10
Deerma F628S
Jeśli szukasz tańszego nawilżacza powietrza o dużej wydajności, to warto rozważyć urządzenie Deerma F628S. To elegancki, cichy i prosty w obsłudze nawilżacz ultradźwiękowy. Ponadto warto dodać, że może on służyć jednocześnie jako aromatyzer – wystarczy wlać ulubiony olejek eteryczny do specjalnego pojemniczka. Sam zbiornik na wodę ma natomiast aż 5 litrów, co spokojnie wystarcza na cały dzień pracy. Za taką cenę Deerma F628S może spokojnie konkurować z innymi nawilżaczami powietrza z rankingu.
Nawilżacz powietrza Deerma F628S
Blaupunkt AHS801
Bardzo dobrymi parametrami wyróżnia się nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS801. Urządzenie cechuje się wydajnością 400 ml/h i obszarem działania 45m2. Co więcej, użytkownicy mogą liczyć na dodatkowe funkcje: jonizację powietrza, higrostat, aromaterapię, timer. Producent zadbał nawet o wygodę użytkowania poprzez czytelny wyświetlacz LED i pilot zdalnego sterowania.
Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHS801
Esperanza Cool Vapor EHA005
Ostatni nawilżacz powietrza w rankingu jest tańszą alternatywą, którą można wziąć pod uwagę przy ograniczonym budżecie. Jest to mały nawilżacz parowy Esperanza Cool Vapor EHA005 o powierzchni działania 40m2. Dzięki niewielkim wymiarom i modnemu designowi bardzo dobrze nadaje się jako nawilżacz powietrza na biurko.
Nawilżacz powietrza Esperanza Cool Vapor EHA005
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Różne są rodzaje nawilżaczy powietrza – ranking top 10 na pewno zdążył Ci już to uzmysłowić. Urządzenia mogą się różnić także wieloma funkcjami. Zamiast zastanawiać się, ile powinien kosztować model, który będziesz mógł określić jako dobry, warto zacząć od zdecydowania, jaka technologia pomoże Ci kompleksowo zadbać o stan otaczającego Cię powietrza. Poprawić wilgotność za pomocą nawilżacza możesz bowiem na kilka sposobów i każdy ma swoje plusy oraz minusy.
Na przykład, nawilżacz wykorzystujący technologię parową, który jest cichy i potrafi doskonale filtrować skraplaną wodą, może nie spełnić Twoich oczekiwań, jeśli jego funkcja grzania nie będzie poddawała się regulacji. W efekcie zamiast przyjemnego, pozbawionego suchości powietrza Twój dom wypełni tropikalna para. Podobnych zależności jest więcej, a wybór dobrego nawilżacza może budzić wiele wątpliwości. W związku z tym należy zadać sobie pytanie: czy wybrać system ewaporacyjny, parowy, czy może lepsze będą nawilżacze ultradźwiękowe?
Modele wykorzystujące technologię parową uzupełniają wilgoć w pomieszczeniu, podgrzewając wodę. Dlatego dodatkowo podnoszą temperaturę pomieszczenia. Z kolei nawilżacze powietrza stosujące ewaporację zwiększają wilgotność przy użyciu chłodnej mgiełki, a ultradźwiękowe mogą dowolnie ogrzewać lub schładzać dawkę wilgoci. Co więcej, w zależności od tego, jaki sposób nawilżania wykorzystuje dane urządzenie, może ono pracować z różnym poziomem hałasu. Wśród popularnych modeli najgłośniej działać będzie tani egzemplarz ultradźwiękowy. Jednak nawet cichy egzemplarz tego rodzaju może przeszkadzać zwierzętom domowym oraz wybijać ze snu osoby wrażliwe na akustykę.
Najpopularniejsze wśród kupowanych urządzeń do optymalizacji poziomu wilgotności w domach i małych biurach są modele ewaporacyjne. Klienci pozytywnie oceniają też sprzęty, które wyposażono w automatyczną kontrolę stanu powietrza, czego przykładem są chociażby nawilżacze powietrza Philips. Wskazane w rankingu modele, działające w oparciu o ewaporację, nie nagrzewają dodatkowo pomieszczenia i samodzielnie dostosowują intensywność swojego działania do warunków panujących w otoczeniu.
Najważniejsze cechy dobrego nawilżacza powietrza
Oczywiście rodzaj nawilżacza powietrza będzie kluczowy przy zakupie. Nie warto jednak zapominać o pozostałych cechach i parametrach technicznych, które są równie istotne. Podejmując decyzję, zwróć szczególną uwagę na poszczególne kwestie:
- wydajność nawilżania – określa ilość wilgoci, jaką nawilżacz jest w stanie dodać do powietrza w określonym czasie, zazwyczaj wyrażana w mililitrach na godzinę;
- obszar działania – producent określa tę wartość w metrach kwadratowych. Od tego zależy, czy wybrany nawilżacz powietrza sprawdzi się w sypialni lub salonie, czy bardziej do większego biura;
- poziom hałasu – nawilżacz powietrza podczas pracy może działać ciszej lub głośniej. Zazwyczaj wyrażane jest to w decybelach (dB). Ważne jest, aby nawilżacz nie był zbyt głośny, aby nie przeszkadzał w codziennych czynnościach, ani tym bardziej podczas snu;
- pojemność zbiornika na wodę – im większa pojemność zbiornika, tym dłużej nawilżacz powietrza będzie działać bez konieczności uzupełniania wody;
- rodzaj filtra – wiele nawilżaczy wykorzystuje filtry do usuwania zanieczyszczeń z wody przed nawilżeniem powietrza. Ważne jest, aby filtry były łatwe w wymianie i dostępne do zakupu;
- funkcje dodatkowe – niektóre nawilżacze mają dodatkowe funkcje, takie jak wbudowany higrostat, jonizator, automatyczne wyłączanie w przypadku pustego zbiornika, czy też lampę UV. Co więcej, urządzenie może być też sterowany smartfonem lub pilotem.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Polecane marki
Kryterium marki nie zawsze jest kluczowym parametrem, ale niewątpliwie nawilżacze powietrza Xiaomi i Philips cieszą się niesłabnącą popularnością – co udowadnia ranking top 10. Pierwszego producenta warto wziąć pod uwagę niezależnie od tego, czy szukasz bardzo wydajnego modelu, wyposażonego w jonizator, czy potrzebujesz estetycznego sprzętu w ramach ograniczonego budżetu. Z kolei Philips to głównie nawilżacze ewaporacyjne klasy premium, które choć potrafią sporo kosztować, to jednak bardzo dobrze spełniają swoje zadanie związane z nawilżaniem powietrza.
Kupujący doceniają też charakterystyczny design m.in. modeli marek Esperanza i Blaupunkt. Ci producenci powinni szczególnie zainteresować każdego, dla kogo celem jest tradycyjny nawilżacz powietrza działający parowo lub ultradźwiękowo. W ich ofercie znajdziesz urządzenia w estetycznych, stonowanych barwach, które będą dobrze się prezentować jako sprzęt do pokoju dziecka lub dyskretny element dekoracyjny każdego okna.
Oczywiście nie trzeba ograniczać się do nawilżaczy powietrza z rankingu. Na rynku są inne marki, które również mają bogatą ofertę opisywanych urządzeń w bardzo dobrej jakości. Niewątpliwie warte uwagi będą nawilżacze powietrza Sharp i Duka. Należy też pamiętać o producencie Stadler Form, którego model Oskar Little został uwzględniony w rankingu. Jeszcze inną opcją może być Klarta Humea WiFi – równie popularny nawilżacz powietrza ewaporacyjny, który dorównuje urządzeniom Philips i Xiaomi. Jak widać, opcji jest wiele, ale mamy nadzieję, że ranking i nasze porady ułatwią Ci ostateczny wybór.
Znajdziesz w Morele
Filtry do oczyszczaczy i nawilżaczy - Nawilżacze na kaloryfer - Wentylatory - Oczyszczacze powietrza - Klimatyzatory pokojowe
Komentarze (4)